האיזור

החווה צופה אל הכנרת ממרומי רמת הגולן, ומוקפת בטבע פראי ובאתרים היסטורים בעלי מורשת של אלפי שנים.

צפונית לחווה נמצאים שמורת גמלא העתיקה, נחל דליות ונחל סמך. ממזרח, רוג'ום אל הירי. מדרום יש את שמורת ביצת אירוס נוב, ונחל אל על. וממערב, ממש סמוך לחווה, נמצא אתר עתיקות של כפר יהודי קדום – "אום אל קנאטיר" – אשר ממנו ההשראה ושם החווה.

אום אל קנאטיר יושבת מעל ערוץ מרכזי היורד מהגולן אל הכינרת, נחל סמך. במרחק הליכה קצר מצפון לחווה, מתפתל ערוץ מרכזי נוסף, נחל אל על, שלאורכו כמה מפלי מים ביניהם המפל השחור, המפל הלבן, ובריכות מים קרירות.

 

"אום אל קנאטיר" – אם הקשתות

כפר יהודי מתקופת המשנה והתלמוד. שמו המקורי של הכפר אינו ידוע אך הוא זכה לכינוי בזכות שלוש הקשתות המונומנטליות הניצבות בסמוך למעיין הנמצא בתחומו, קשתות אשר היוו השראה ללוגו היקב.

גולת הכותרת באתר היא בית הכנסת העתיק והמרשים, שככל הנראה נבנה במאה החמישית לספירה. זהו אחד מבתי הכנסת היפים והמפוארים שנחשפו בארץ, והיחיד שבו נשתמרה במלואה בימת ארון הקודש, המתנשאת לגובה של כ-6 מטרים. בחפירות שנערכו במקום נחשפו גם כתובות בארמית, שני עמודים מעוטרים שעליהם תבליט של מנורת שבעת הקנים, שופר ועוד.

אפשר ללמוד על עושרם של תושבי הכפר מהפאר והגודל של בית הכנסת (כ-13 מטר רוחב, כ-18 מטר אורך, וכ-12 מטר גובה). בשנים האחרונות עמלים חוקרים וארכיאולוגים על שחזור "אום אל קנאטיר", כדי להפוך אותו לבית הכנסת הפעיל, העתיק בעולם.